TEKNİK BİLGİLER - SÖVE Merak Edilenler

Sövenin ham maddesi olan EPS (beyaz köpük strafor) doğaya hiçbir zararı olmayan, aksine gıda ambalaj sanayisinde ve yemek-meşrubat servislerinde kullanılacak kadar güven veren, üzeri özel sıvayla kaplanarak dış cephe izolasyon ve dekorasyonunda kullanılan kaplama ürünleridir. Söve ürünleri imalatı, strafor bloklarının özel CNC makinelerinde istenilen modellerde kesilerek yapılmaktadır. Bu bağlamda ürünler binanıza ve tarzınıza göre özel üretilebilir.

Bilindiği gibi söve ürünlerinin ana hammaddesi EPS (beyaz köpük strafor) yada XPS Strafor ürünleridir. Bu iki ürün arasında özellikle Eps ürünleri izolasyon özelliği çok yüksek seviyelerdedir. Ayrıca, çevre dostu olması ,doğa ve insan sağlığına zararsız oluşu bu malzemeyi en çok tercih edilen izolasyon malzemesi haline getirmiştir. 

Söve ürünlerinden cephe kaplamaları başlığı altında incelenen Yalı Baskısı ve Fugalı Modellerinin kalınlıkları en az 3 cm’nin altında olmamak koşuluyla uygulanmalıdır. Aksi halde genel et kalınlığı 3 cm olan (piyasada 3’lük diye tabir edilen ürünler) ürünlerin kalınlıkları 2.5 cm’ye düşer ve bu seviyedeki ürünlerden beklenen performans sağlanamaz. 3’lük diye tabir edilen söve ürünlerinden Fugalı ve Yalı Baskısı Modelleri, dekoratif özelliklerinin yanı sıra dış cephedeki yüksek mukavemeti, kapalı gözeneklere sahip EPS’nin su geçirmez özelliği ve UV ışınlarına direk maruz kalmadığı sürece sonsuz ömürlü oluşu sebebiyle gerçek performanslı ısı izolasyonu sağlamaktadır. Bu ürünlerden maksimum performansı almak için en az 4 cm yada 5 cm’lik EPS üzerine çekilmiş minimum 3 mm kalınlığındaki söve harcıyla kaplı ürünler tercih edilmelidir. EPS ürünleri atmosferdeki hiçbir katmana zarar vermeyen doğa dostu yapısı ile daha çok tercih edilmektedir. 

EPS: genleştirilmiş veya genleştirilebilir Polistren Sert Köpük (Expandable Polystyrene Foam)’ten elde edilen, köpük halde, tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. 

Polistren taneciklerin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerinde şişirici gaz olarak pentan kullanılmaktadır. Organik bir bileşen, pentan tanecikleri içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağlar. Malzemenin %98’i hareketsiz hava %2’si polistrendir. 

Malzemenin esnek yapısı, darbe emme özelliği ve mekanik dayanıklılığı sayesinde de birçok ürünün korunması amacıyla ambalajlarda kullanılmaktadır. EPS, kullanım sahasına göre istenilen yoğunlukta üretilmektedir. Bitmiş ürün olarak EPS; hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemelerle birlikte kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilme gibi özelliklere de sahiptir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra EPS; %100 geri dönüşümlü bir malzeme olması ve bünyesinde bulundurduğu maddelerin atmosfere ve ozan tabakasına zarar vermemesinden dolayı çevre dostu bir malzemedir.

Türkiye'nin Bölgelere Göre İzolasyon Değer Haritası